[dm-modal]
مشاوره حقوقی مهاجرتی

مشاوره حقوقی مهاجرتی

ایجاد شرایط و بستر مناسب برای دسترسی آسان به خدمات حقوقی یکی از مهم ترین اهداف ایجاد موسسات حقوقی معتبر می‌باشد. در حقیقت اهمیت امور اداری و حقوقی حضور یک وکیل مجرب و متخصص را بیش از پیش مشخص می‌کند. در این میان ایرانیان مقیم خارج از کشور به جهت عدم دسترسی به خدمات حقوقی و دوری راه ممکن است در پیشبرد و هدایت امور اداری و حقوقی خود دچار مشکل شوند.

خوشبختانه ایجاد و توسعه‌‌ی موسسات حقوقی معتبر سبب شده است تا در هر زمان و مکان امکان دسترسی آسان این اشخاص به خدمات مشاوره حقوقی تخصصی و مشورت با وکیل متخصص و مجرب فراهم باشد. با توجه به اهمیت پیگیری امور و دعاوی مربوط به ایرانیان مقیم خارج از کشور در این نوشتار قصد داریم تا شما را با خدمات مشاوره حقوقی تیم تخصصی مشاورین حقوقی و وکلای متخصص بیشتر آشنا کنیم.

 

اعطای وکالت ایرانیان مقیم خارج از کشور

طبیعتا پیگیری و هدایت دعاوی و امور اداری و حقوقی ایرانیان مقیم خارج از کشور مستلزم اعطای وکالت از جانب آنان به یک وکیل دادگستری است. در این خصوص غالب ایرانیان مقیم خارج از کشور با بهره‌گیری از عقد وکالت، انجام امور اداری و حقوقی خود را در داخل ایران به یکی از معتمدین و اقوام خود در ایران می‌سپارند و نیابت می‌دهند. غالب این وکالتنامه‌ها با قید عبارت حق توکیل به غیر می‌باشد تا چنانچه پیگیری یک مسئله حقوقی و تخصصی لازم آید از طریق وکیل پایه یک دادگستری قابلیت پیگیری و هدایت را داشته باشد.

اما در مواردی نیز ممکن است بهره‌گیری از عقد وکالت و اعطای وکالت از طریق ایرانیان مقیم خارج از کشور به صورت مستقیم به یک وکیل دادگستری انجام شود. در خصوص حدود اعطای این وکالت بایستی به قوانین و مقررات مربوطه مراجعه کرد. مطابق با قانون آیین دادرسی مدنی در خصوص وکالت در دادگاه‌ها بیان شده است که وکالت در دادگاه‌ها شامل تمام اختیارات راجع به امر دادرسی است جز آنچه را که موکل استثنا کرده یا توکیل در آن خلاف شرع باشد. در خصوص موارد زیر لازم است اختیارات وکیل در وکالتنامه تصریح شود:

 • وکالت راجع به اعتراض به رای، تجدید نظر، فرجام خواهی و اعاده دادرسی
 • وکالت در مصالحه و سازش
 • وکالت در ادعای جعل یا انکار و تردید نسبت به سند طرف و استرداد سند
 • وکالت در تعیین جاعل
 • وکالت در ارجاع دعوا به داوری و تعیین داور
 • وکالت در توکیل
 • وکالت در تعیین مصدق و کارشناس
 • وکالت در دعوای خسارت
 • وکالت در استرداد دادخواست یا دعوا
 • وکالت در جلب شخص ثالث و دفاع از دعوای ثالث
 • وکالت در ورود شخص ثالث و دفاع در قبال آن
 • وکالت در دعوای متقابل و دفاع در قبال آن
 • وکالت در ادعای اعسار
 • وکالت در قبول یا رد سوگند

 

البته اعطای وکالت از طرف ایرانیان مقیم خارج از کشور به وکیل دادگستری صرفا در خصوص اقامه‌‌ی دعوا در دادگاه و مراجع قضایی کاربرد ندارد بلکه در انجام امور اداری و حقوقی نیز سپردن امور به وکیل متخصص و مجرب می‌تواند کارساز باشد که در ادامه این نوشتار مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

خدمات حقوقی ایرانیان مقیم خارج از کشور

حال که با اعطای وکالت برای پیگیری امور حقوقی و اداری ایرانیان مقیم خارج از کشور آشنا شدیم. لازم است در ادامه بدانیم که به طور کلی کدام دسته از امور اداری و حقوقی در ایران و بدون حضور شخص مقیم خارج از کشور قابلیت هدایت و پیگیری دارد. در این خصوص باید گفت که علی القاعده تمامی امور حقوقی و اداری از قابلیت پیگیری توسط وکیل متخصص و مجرب برخوردارند. در این میان و در ادامه این مقاله به رایج ترین خدمات حقوقی ارائه شده به ایرانیان مقیم خارج از کشور خواهیم پرداخت.

پیش از آن لازم است بدانید که اگر در خصوص اختیارات وکیل در ایران نگرانی دارید این اختیار کاملا قابلیت محدود کردن دارد که البته توصیه‌‌ی ما این است که پیش از اعطای وکالت حتما با مشاورین و کارشناسان حقوقی مجرب و متخصص مشورت کنید.

از جمله خدمات اداری و حقوقی ارائه شده توسط تیم متخصص مشاورین حقوقی و وکلای مجرب و متخصص موسسه حقوقی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

وصول مطالبات ایرانیان خارج از کشور

یکی از رایج ترین امور حقوقی که ممکن است ایرانیان مقیم خارج از کشور با آن مواجه شوند بحث وصول مطالبات است. وصول مطالبات اگر چه معنایی اعم از اسناد تجاری مانند چک و سفته دارد اما در حقیقت وصول مطالبات اسناد تجاری چک و سفته بارز ترین مصداق این امر است و ما نیز قصد داریم در خصوص آن شما را بیشتر آشنا کنیم.

چک به عنوان یک سند لازم الاجرا تابع قواعد و مقررات خاصی است. اخیرا نیز با اصلاح قانون صدور چک در سال ۹۷ ساز و کار ناظر بر وصول مطالبات چک دستخوش تغییرات و تحولاتی شده است که اشخاص به جهت عدم آگاهی از این تحولات و تشریفات لازم در طرح دعوای چک با تضییع حقوق خود مواجه می‌شوند.

پیگیری طرح دعوای چک راسا و بدون بهره‌گیری و اعطای وکالت برای ایرانیان مقیم خارج از کشور ممکن است بسیار شرایط دشواری باشد. طبیعتا پیگیری دعوای چک نیازمند حضور چندین باره شخص خواهان در مراجع قضایی و اداری مختلف است ضمن این که به جهت عدم اگاهی لازم ممکن است این تعداد دفعات این مراجعه نسبت به مراجعه یک وکیل متخصص بسیار بیشتر و زمان بر تر باشد. ضمن این که اصولا ایرانیان خارج از کشور به جهت دوری راه امکان مراجعه چندین باره را نخواهند داشت. لذا اعطای وکالت از جانب ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌تواند بسیار مفید فایده باشد.

توجه داشته باشید که با اصلاح قانون صدور چک در سال ۹۷ مزیتی از جهت وصول وجه چک به طریقی سهل تر و بدون نیاز به طرح دعوای حقوقی فراهم آمده است. سابقا وصول وجه چک منحصر به طرح دعوای حقوقی یا وصول وجه چک از طریق اجرای ثبت منحصر می‌شد اما خوشبختانه امکان وصول وجه چک از طریق اجراییه دادگستری مطابق با ماده ۲۳ قانون صدور چک فراهم آمده است.

بهره‌گیری از این روش نوین در وصول مطالبات ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌تواند بسیار کارساز و مورد توجه باشد.

 

مطالبات اسناد رسمی ایرانیان مقیم خارج از کشور

تعهدات منعقده در دفاتر اسناد رسمی و مطالبات مربوط به آن در خصوص ایرانیان مقیم خارج از کشور با اعطای وکالت به وکیل متخصص و مجرب در سریع ترین زمان ممکن و بدون نیاز به حضور شخص مقیم خارج از کشور امکان پذیر است.

یکی از مهم ترین مطالبات مربوط به اسناد رسمی بحث مطالبه مهریه است. از آن جا که سند نکاح یک سند رسمی است امکان مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت وجود دارد البته وصول مهریه از طریق مراجع دادگستری و دادگاه خانواده نیز امکان پذیر است اما طبیعتا بررسی این مسئله که به کار گیری کدام یک از این روش‌های گفته شده می‌تواند در احقاق حقوق موکل مقیم خارج از کشور موثر باشد امری است که یک وکیل متخصص و مجرب با تکیه بر دانش و مهارت علمی و عملی خود میسر می‌سازد.

یکی دیگر از تعهدات مهم اسناد رسمی مطالبات اجاره بها در سند رسمی اجاره می‌باشد. در غالب موارد موجر یا مستاجر به جهت آن که مقیم خارج از کشور است امکان پیگیری این دسته از دعاوی را ندارد. در این موارد اعطای وکالت از جانب ایرانیان مقیم خارج از کشور به وکیل متخصص ملکی امور ایرانیان خارج از کشور می‌تواند بسیار موثر و مورد توجه باشد. مطالبه اجاره بها از طریق شورای حل اختلاف یا در مواردی دادگاه حقوقی امکان پذیر است و وکیل مجرب امور حقوقی ایرانیان مقیم خارج از کشور بهترین تصمیم را در جهت احقاق حقوق موکل خویش اتخاذ خواهد کرد.

 

وکیل انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور

در مواردی که اشخاص عزیزانشان را از دست می‌دهند ممکن است متوفی در خارج از کشور فوت شده باشد و وراث او در داخل یا خارج از کشور زندگی کنند. همچنین بسیار شایع است که اشخاص مقیم خارج از کشور عزیزان خود را در ایران از دست بدهند. طبیعتا در چنین شرایط سخت و دشواری به لحاظ روحی انجام و پیگیری امور حقوقی و اداری ناظر بر انحصار وراثت و تقسیم ترکه توسط اشخاص امکان پذیر نیست و در این موارد حضور وکیل انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌تواند بسیار موثر و پر رنگ باشد.

تقسیم ترکه و قواعد آمرانه ناظر بر ارث نیازمند مراجعه و مشورت از یک وکیل انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور است. در بسیاری از موارد اشخاص مقیم خارج از کشور با تشریفات قانونی ناظر بر تقسیم اموال موروثی نا آشنا هستند و حضور وکیل انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور در جهت احقاق حقوق آنان و جلوگیری از تضییع حقوق آنان نقش بسیار موثری دارد.

سیر اخذ گواهی انحصار وراثت از مراجع قضایی مربوطه توسط اشخاص ناآگاه می‌توان بسیار طولانی و زمان بر باشد.علی الخصوص هنگامی که ذی نفع اصلی این امر یک ایرانی مقیم خارج از کشور باشد سختی شرایط دو چندان می‌شود زیرا حضور چندین باره شخص در ایران می‌تواند او را متحمل هزینه‌های اضافی کند در این شرایط است که اعطای وکالت از جانب ایرانیان مقیم خارج از کشور به وکیل انحصار وراثت ایرانیان مقیم خارج از کشور نقش مهم و اساسی خود را نشان می‌دهد.

دعاوی مربوط به ارث و میراث ایرانیان مقیم خارج از کشور در مواردی تنها به اخذ گواهی انحصار وراثت ممکن است منحصر نباشد. در مواردی ممکن است نسبت به گواهی انحصار وراثت صادره توسط اشخاص اعتراض در دادگاه به عمل آید. در چنین شرایطی پرونده‌های ارث و میراث ایرانیان مقیم خارج از کشور وارد ابعاد تخصصی و پیچیده خود می‌شود که لازم است حتما توسط وکیل ارث ایرانیان مقیم خارج از کشور پیگیری شود.

 

وکیل خانواده ایرانیان مقیم خارج از کشور

اگر چه یکی از رایج ترین دعاوی مطروحه خانواده که توسط وکیل ایرانیان مقیم خارج از کشور دنبال می‌شود دعوای مطالبه‌‌ی مهریه است اما دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور منحصر در مطالبه مهریه نیست. یکی از مهم ترین دعاوی خانواده ایرانیان مقیم خارج از کشور مسئله ولایت و قیمومیت محجور است. در موارد بسیاری به موجب حکم دادگاه یا قانون اشخاص قیم یا ولی طفل یا غیر رشید هستند در چنین مواردی ممکن است شخص در خارج از کشور اقامت داشته باشد و امکان پیگیری حضوری این دسته از امور را نداشته باشد. در این شرایط وکیل خانواده ایرانیان مقیم خارج از کشور با هدف احقاق حقوق موکل خویش بهترین تصمیم را اتخاذ خواهد کرد.

اخذ حکم رشد، امور ناظر بر سرپرستی طفل، حضانت، مطالبه نفقه زوجه، اجرت المثل ایام زوجیت، دعوای طلاق و انفساخ نکاح و… از دیگر دعاوی مهم خانوادگی هستند که وکیل خانواده ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌تواند در اسرع وقت این دسته از دعاوی را هدایت و پیگیری نماید.

وکیل ملکی ایرانیان مقیم خارج از کشور

وکیل ملکی ایرانیان مقیم خارج از کشور به صورت کاملا حرفه ای در زمینه پیگیری و هدایت دعاوی مانند خلع ید، تخلیه ید، تصرف عدوانی، مزاحمت و ممانعت از حق، افراز و تفکیک اموال مشاع و… فعالیت می‌کند.

در انتخاب وکیل ملکی ایرانیان مقیم خارج از کشور توجه به تخصص و مهارت علمی و عملی وکیل بسیار اهمیت دارد زیرا دعاوی ملکی یکی از پیچیده ترین دعاوی حقوقی هستند که ظرافت‌های خاصی دارند. به این منظور و برای آگاهی بیشتر می‌توانید با کارشناسان و مشاوران حقوقی ما در تماس باشید.

 

وکیل ثبت شرکت ایرانیان مقیم خارج از کشور

ثبت شرکت آغاز شخصیت حقوقی یک شرکت است. با افزایش سرمایه گذاری و ایجاد شرکت‌های مختلف انجام امور اداری و حقوقی ثبت شرکت‌ها از جمله مسائلی است که ایرانیان مقیم خارج از کشور نسبت به آن آگاهی لازم را ندارند و در مواردی نیز به جهت دوری و عدم دسترسی نمی توانند پیگیر این دسته از امور باشند. ثبت شرکت با توجه به نوع شرکت و اساسنامه آن می‌تواند تشریفات متفاوتی داشته باشد به همین خاطر حضور وکیل ثبت شرکت و ثبت برند ایرانیان مقیم خارج از کشور در تسریع این دسته از امور نقش مهمی ایفا می‌کند.

 

وکیل کیفری ایرانیان مقیم خارج از کشور

در مواردی ممکن است ایرانیان مقیم از کشور قصد طرح دعوای کیفری و تقدیم شکواییه داشته باشند. وکیل کیفری ایرانیان مقیم خارج از کشور با سال‌ها تجربه‌‌ی گران بها در زمینه‌‌ی هدایت و پیگیری دعاوی کیفری ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌تواند راهنمای این اشخاص باشد. طبیعتا دوری راه و عدم دسترسی ایرانیان مقیم خارج از کشور و حضور چندین باره آنان در دادسرا و محاکم کیفری هزینه‌‌ی بسیاری را بر آنان متحمل خواهد کرد در حالی که اعطای وکالت به وکیل متخصص هم از جهت تسریع در امور و پیگیری شدن دعوا به صورت کاملا تخصصی مفید فایده خواهد بود و هم از جهت صرفه جویی در هزینه‌های رفت و آمد ایرانیان مقیم خارج از کشور.

از جمله دعاوی رایج کیفری مربوط به ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توان به دعوای جرم صدور چک بلامحل، خیانت در امانت، سرقت، کلاهبرداری اعم از کلاهبرداری سنتی و رایانه ای، تحصیل مال از طریق نامشروع، انواع جنایات و مطالبه‌‌ی دیه و… اشاره کرد.

 

خدمات اداری ایرانیان مقیم خارج از کشور

بسیاری از امور مربوط به ایرانیان مقیم خارج از کشور به صورت اداری هستند و توسط وکیل ایرانیان مقیم خارج از کشور در اسرع وقت قابلیت پیگیری و هدایت دارند. در حقیقت اگر چه نقش وکیل در پیگیری دعاوی ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌تواند بسیار تخصصی و حرفه ای باشد اما سپردن امور اداری نیز به وکیل ایرانیان مقیم خارج از کشور این مزیت را دارد که در سریع ترین زمان ممکن و به شیوه ای کاملا صحیح و قانونی قابلیت انجام را دارد‌.

از جمله خدمات اداری ایرانیان مقیم خارج از کشور که تیم تخصصی وکلای ما به شیوه ای کاملا حرفه ای و تخصص محور پیگیری و هدایت می‌نماید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امور اداری مربوط به نظام وظیفه و خدمت سربازی
 • امور اداری مربوط به تحصیلات دانشگاهی
 • امور اداری مالیاتی و مراجعه به هیات‌های حل اختلاف مالیاتی
 • امور و دعاوی مربوط به شهرداری
 • امور بانکی و سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج از کشور
 • انجام امور اداری مربوط به اسناد سجلی و ثبت احوال
 • امور مربوط به تنظیم اسناد رسمی و ترجمه رسمی

 

انتخاب وکیل ایرانیان مقیم خارج از کشور

در انتخاب وکیل ایرانیان مقیم خارج از کشور با توجه به آن که اشخاص در ایران حضور ندارند و امور خود را به وکیل متخصص می‌سپارند نیازمند دقت نظر خاصی است. توجه داشته باشید که با توجه به تخصص گرایی در حوزه‌‌ی وکالت و گرایش‌های رشته‌‌ی حقوق لازم است پیگیری دعاوی و امور اداری ایرانیان مقیم خارج از کشور به وکیل متخصص همان حوزه سپرده شود.

در این راستا علاوه بر تخصص وکیل در حیطه مربوطه لازم است تا نسبت به امور اداری ایرانیان مقیم خارج از کشور احاطه و اشراف لازم را داشته باشد. در حقیقت وکیلی که تنها به هدایت پرونده‌های ایرانیان مقیم کشور پرداخته است ممکن است با ساز و کار و تشریفات ناظر بر رسیدگی به دعاوی و پرونده‌های ایرانیان مقیم خارج از کشور بیگانه باشد.

در این راستا تیم تخصصی ما با ایجاد دپارتمان تخصصی وکلای ایرانیان مقیم خارج از کشور در دعاوی مختلف و با اتخاذ بهترین تصمیم ممکن در جهت احقاق حقوق ایرانیان مقیم خارج از کشور گام بر می‌دارد‌. در این مسیر دشوار متخصصین و مشاوران حقوقی موسسه حقوقی ما تمام آن چه که ایرانیان مقیم خارج از کشور در هدایت و پیگیری دعاوی و پرونده‌های خود خواستار آن هستند را محقق کرده است.

تیم تخصصی وکلای ایرانیان مقیم خارج از کشور ما امکان دسترسی به انواع خدمات تخصصی مشاوره حقوقی را به شیوه‌های مختلف تلفنی، حضوری و آنلاین فراهم آورده است و بسیار مفتخر است که در جهت احقاق حقوق شما عزیزان گام بر می‌دارد.

رزرو وقت مشاوره

برای رزرو وقت مشاوره مهاجرتی کافی است به بخش رزرواسیون رفته و بر اساس نیاز خود وقت مشاوره دریافت کنید