مشاوره حقوقی سایبری

مشاوره حقوقی سایبری

با توجه به گسترش روز افزون استفاده از شبکه‌های مجازی و ارائه انواع خدمات الکترونیک ، متاسفانه اشخاص سودجو با بهره گیری از این فضا، در جهت ورود ضرر و زیان مالی، کلاهبرداری و زیان‌های حیثیتی به اشخاص مختلف اقدام می‌کنند.

آنچه در مواجهه با جرایم رایانه ای و سایبری ملاحظه می‌شود آن است که غالب مرتکبین جرایم رایانه ای از جمله مرتکبین حرفه ای و آگاه به فضای مجازی می‌باشند لذا طرح شکایت علیه چنین مرتکبانی نیازمند مراجعه به مشاور سایبری است.

برای آشنایی بیشتر با وظایف مشاور سایبری لازم است در ابتدای امر در خصوص دعاوی و جرایم رایانه ای بیشتر بدانیم. طبیعتا آشنایی با انواع مختلف جرایم رایانه‌ای وظیفه خطیر و مهم یک مشاور سایبری را مشخص خواهد کرد.

 

دعاوی سایبری

در خصوص بر شمردن انواع دعاوی سایبری باید به این نکته توجه داشته باشیم که با گسترش استفاده از فضای مجازی جرایم و دعاوی سایبری به محدوده خاصی ختم نمی‌شود. در حقیقت بررسی انواع دعاوی سایبری بایستی با بررسی اوضاع و احوال ناظر بر هر پرونده صورت گیرد. به طور کلی در خصوص دعاوی سایبری می‌توان هم از حیث حقوقی و هم از حیث کیفری مسئله را بررسی کرد.

طبیعتا همگی ما ممکن است با اشخاصی مواجه شده باشیم که با تماس‌های مکرر و معرفی خود به عنوان یک ارگان یا نهاد خاص قصد کلاهبرداری را داشته باشند یا ممکن است در هنگام پرداخت‌های اینترنتی با سایت‌های جعلی مواجه شوید که با دامنه‌های مشابه بانک‌های دولتی یا خصوصی قصد کلاهبرداری را داشته باشند. این موارد نمونه بارز جرایم سایبری می‌باشند که عموما مرتکبین آن به صورت کاملا حرفه ای عموم اشخاص را به لحاظ مالی متضرر می‌کنند.

گاهی ارتکاب جرایم در فضای مجازی ممکن است حیثیت و اعتبار چندین ساله اشخاص حقیقی یا حقوقی را خدشه دار کند. مثال بارز این مسئله دریافت تصاویر خصوصی از اشخاص و تهدید آنان است و اصولا مرتکبین این جرم از طریق این ابزار اقدام به اخاذی از اشخاص می‌کنند. بسیار مشاهده شده است که در این قبیل پرونده‌ها اشخاص برای حفظ آبرو از شکایت صرف نظر می‌کنند در حالی که راهنمایی مشاور سایبری در این زمینه می‌تواند بسیار راهگشا باشد.‌

در مواردی ممکن است با انتساب‌های کذب و ناروا به اشخاص شرایط جرم افترا به اشخاص حقیقی و حقوقی مختلف فراهم آید طبیعتا قواعد و تشریفات رسیدگی به جرایم سایبری نسبت به عموم جرایم نیازمند تخصص ویژه است که در این زمینه مشورت با مشاور سایبری یا وکیل متخصص در زمینه جرایم رایانه ای بسیار موثر و مفید خواهد بود.

توجه داشته باشید که مشاوره سایبری تنها در زمینه مواجهه اشخاص با جرایم سایبری تحقق نمی‌یابد بلکه در مواردی مانند دعاوی مرتبط با طراحی وب سایت و اختلافات در حوزه قرارداد‌های رایانه ای مراجعه به مشاور سایبری می‌تواند موثر واقع شود.

 

مشاور سایبری متخصص

با بررسی انواع دعاوی سایبری تا نقش مهم مشاور سایبری متخصص مشخص شد. توجه داشته باشید که با توجه با گستردگی حوزه دعاوی هدایت هر پرونده حقوقی لازم است توسط متخصص همان حوزه پیگیری شود. در این میان مشاور سایبری در درجه اول شخصی است که پس از طی مراحل علمی و عملی لازم در حیطه پیگیری دعاوی سایبری صاحب تخصص و مهارت شده است.

طبیعتا با توجه به تخصص گرایی در جامعه مدرن امروزی رجوع به متخصص هر حوزه امری بدیهی و روشن است. مشاور سایبری متخصص در حقیقت علاوه بر احاطه کامل نسبت به قوانین و مقررات در زمینه دعاوی سایبری و جرایم رایانه‌ای، از دانش و علوم رایانه ای مربوطه نیز بهره‌مند است لذا با توجه به پیچیدگی و ظرافت‌های پرونده‌ها و دعاوی سایبری حضور مشاور سایبری در هدایت چنین پرونده‌هایی امری لازم و ضروری به نظر می‌رسد.

 

وظایف مشاور سایبری

به طور کلی مشاور سایبری متخصص در حیطه‌های زیر به فعالیت و راهنمایی موکل خویش می‌پردازد:

  • پیگیری و هدایت دعاوی سایبری در حوزه اقتصادی و مسائل و کلاهبرداری و حوزه غیراخلاقی و اجتماعی، جرایم مالی و اقتصادی رایانه ای از جمله فیشینگ اسکییمر
  • دعوت موکل خویش به آرامش و راهنمایی او در زمینه نحوه شکایت کیفری در خصوص جرایم غیراخلاقی اینترنتی از جمله انتشار تصاویر خصوصی در فصای مجازی، انتشار شماره تماس در سایت‌های غیراخلاقی و…
  • آگاهی کامل به روند و تشریفات قانونی رسیدگی به کلاهبرداری‌های رایانه‌ای از جمله voip کلاهبرداری تلفنی،کلاهبرداری در سایت دیوار، باج افزارها هک تلگرام و اینستاگرام و….
  • احقاق حقوق موکل در خصوص خرید و فروش‌های غیرواقعی در پیج‌های اینستاگرام و اکانت‌های واتس‌اپ
  • تنظیم قرارداد‌های تخصصی رایانه ای و حل اختلافات در قرارداد‌های رایانه‌ای

همانطور که گفته شد امکان ارائه دسته بندی جامع و دقیق از انواع دعاوی سایبری و هدایت آن توسط مشاور سایبری یا وکیل متخصص در جرایم رایانه ای و دعاوی سایبری با توجه به مصادیق متعدد دعاوی و پرونده‌های سایبری وجود ندارد. لذا توصیه می‌شود در هنگام مواجهه با یک پرونده در زمینه جرایم رایانه ای و دعاوی سایبری در اسرع وقت با مشاور سایبری متخصص مشورت نمایید. توجه داشته باشید که بهترین مشاور سایبری شخصی است که با تکیه بر دانش علمی و عملی خود و با بررسی جوانب هر پرونده شما را در اتخاذ بهترین تصمیم ممکن یاری نماید.

 

انواع مشاوره سایبری

با توجه به نیاز اشخاص جامعه به خدمات تخصصی در زمینه مشاوره سایبری، تیم تخصصی وکلا و مشاورین سایبری موسسه حقوقی ما، این امکان را برای عموم اشخاص جامعه فراهم کرده است تا با شیوه‌های مختلفی چون انواع مشاوره سایبری آنلاین، تلفنی و حضوری در جهت احقاق حقوق از دست رفته اشخاص نهایت تلاش خود را به کار بندد.

با توجه به برخورداری موسسه حقوقی از دپارتمان‌های تخصصی در زمینه‌های مختلف حقوقی با حضور مشاورین و وکلای متخصص در هر حیطه حقوقی، به لحاظ مهارت و تخصص مشاور سایبری و وکلای متخصص در دعاوی جرایم رایانه‌ای اطمینان خاطر خواهید داشت. به این منظور اگر قصد مشورت با مشاور سایبری متخصص را دارید می‌توانید با کارشناسان و مشاورین حقوقی مجرب سایت در تماس باشید.

رزرو وقت مشاوره

برای رزرو وقت مشاوره سایبری کافی است به بخش رزرواسیون رفته و بر اساس نیاز خود وقت مشاوره دریافت کنید