[dm-modal]
مشاوره خانواده

مشاوره خانواده

حوزه مطالعات خانواده، ازدواج و مسائل زناشویی کانون ارتباط تنگاتنگ دو علم روانشناسی و حقوق خانواده می‌باشد. بهره‌گیری از انواع مشاوره‌های خانواده در زمینه‌های روانشناسی پیش از ازدواج یا هنگام بروز اختلافات می‌تواند نقش بسیار موثری داشته باشد.

در حقیقت بسیار دیده شده است که به کارگیری آموزه‌های علم روانشناسی در حوزه مطالعات خانواده و چالش‌های زندگی زناشویی، در حل مشکلات و اختلافات خانوادگی موثر واقع شده است و لزوم به  کارگیری ضمانت اجراهای حقوقی و طرح دعوا در دادگاه خانواده و… منتفی شده است.

به طور کلی دیده شده است که زوجین در هنگام مواجهه با چالش‌های خانوادگی سعی در موضع‌گیری و طرح دعاوی حقوقی داشته‌اند. در حالی که نسبت به نقش پر اهمیت مشاوره‌های روانشناسی و مشاوره‌های حقوقی بی توجه بوده‌اند.

به همین جهت و برای فرهنگ سازی و آگاهی بخشی بیشتر در زمینه به کارگیری مشاوره‌های حوزه خانواده اعم از مشاوره‌های حقوقی و روانشناسی در این مقاله قصد داریم تا شما را با وظایف مشاور خانواده و اهمیت بهره‌گیری از مشاوره‌های خانواده بیشتر آشنا کنیم.

 

اهمیت مشاوره خانواده

زندگی ما محصول باور‌های ذهنی ما است. طبیعتا خانواده به عنوان اولین نهاد در شکل‌گیری باور‌های شخص می‌تواند نقش بسیار کلیدی داشته باشد.

یک شخص از هنگام تولد از طریق ارتباط با پدر و مادر و به صورت خود آگاه یا نا خود آگاه با رفتار‌هایی مواجه می شود که این رفتار‌ها عامل شکل دهنده باور های او می‌شود. انسان بعد‌ها و از طریق ارتباط با مدرسه و محیط پیرامون خود، شبکه‌های اجتماعی و… با باور‌های مختلف مواجه می‌شود و بسیاری از این باور‌ها ممکن است مخرب، محدود کننده و آسیب زننده باشد.

به طورکلی در علم روانشناسی باورهای بنیادین شخص تحت عنوان باور‌های هسته‌ای یا طرحواره‌ها شناخته می‌شود. طرحواره‌ها یا باورهای بنیادین شخص نقش بسیار مهمی در سلامت روان او دارد. اصولا هنگامی که اشخاص تصمیم به ازدواج می‌گیرند یا وارد زندگی مشترک می‌شوند با باور‌های مختلف یکدیگر مواجه می‌شوند و بی سبب نیست تا عامل بسیاری از اختلافات و چالش‌های زندگی مشترک زناشویی را ناشی از طرحواره و باور‌های هسته‌ای بدانیم.

به کارگیری آموزه‌های تخصصی در زمینه طرحواره‌ها در علم روانشناسی در حوزه روانشناسی پیش از ازدواج می‌تواند نقش بسیار پر رنگی در جلوگیری از ایجاد اختلافات احتمالی میان زوجین و ایجاد بستر مناسب در جهت درک متقابل میان زوجین داشته باشد.

 

نقش مشاور خانواده

مشاور خانواده در حقیقت می‌تواند یک کارشناس در حیطه مسائل خانوادگی و حل مشکلات و اختلافات میان زوجین با تکیه بر دانش روانشناسی و تجربه علمی و عملی لازم باشد. طبیعتا با تخصص گرایی در جامعه ی مدرن امروزی رجوع به متخصص و کارشناس هر حوزه امری بدیهی و ضروری است.

مشاور خانواده متخصص در حیطه مسائل میان زوجین به خصوص در مشاوره‌های قبل از ازدواج با به کارگیری آموزه روانشناسی طرحواره‌ها می‌تواند در حل مسائل و چالش‌های زندگی زناشویی نقش مهمی داشته باشد. برای مثال مشاور خانواده متخصص با استفاده از آموزه طرحواره پذیرش جویی یا جلب توجه می‌تواند مشاوره تخصصی در زمینه مشاوره قبل از ازدواج را به اشخاص ارائه دهد.

در طرحواره پذیرش جویی یا جلب توجه مشاور خانواده متخصص با ارزیابی شخصیت ممکن است با شخصی مواجه شود که دارای شخصیت بی ثباتی است و مدام در صدد تایید و پذیرش گرفتن از جانب اطرافیان خود است. طبیعتا هیچ شخصی نمی‌تواند رضایت همه‌ی اطرافیان را جلب کند. طبیعتا وجود چنین شخصیتی می‌تواند منجر به بروز اختلافات احتمالی در زندگی مشترک زوجین شوند و سطح کیفیت زندگی آنان را پایین آورد.

یکی دیگر از طرحواره یا باور‌های هسته‌ای که مشاور خانواده متخصص می تواند در ارزیابی آن نقش موثر داشته باشد طرحواره رها شدگی می‌باشد. در این طرحواره شخص مدام در ترس از رها شدن و ترک کردن او از جانب طرف مقابل است.

این اشخاص در همه حال با به کارگیری حساسیت بسیار به دنبال ارزیابی تعهد طرف مقابلشان هستند و طبیعتا این حساسیت افراطی می‌تواند تاثیر مخربی در روابط زوجین داشته باشد.

یکی دیگر از طرحواره‌هایی که غالب اشخاص با آن مواجه هستند طرحواره اطاعت و ایثارگری است. در این طرحواره شخص همواره نیازها و علایق خود را نادیده می‌گیرد و نیاز‌ها و خواسته‌های طرف مقابل را در اولویت قرار می‌دهد و در هنگام مواجهه با رفتار بد طرف مقابل مدام به چشم پوشیدن از خواسته‌های خود و مقدم داشتن نیاز طرف مقابل اعتراض می‌کنند. طبیعتا این نوع طرحواره نیز می‌تواند آثار سوء و نامطلوبی بر زندگی زوجین داشته باشد.

یکی دیگر از طرحواره‌های شایع در میان اشخاص طرحواره معیار‌های سرسختانه است. در این نوع طرحواره با شخص کمال گرایی مواجه هستیم که مدام به خود برای موفقیت سخت می‌گیرد، استراحت نمی‌کند و برای روابط عاطفی زمان نمی‌گذارد و مدام در پی عیب جویی از دیگران است. این طرحواره در زندگی مشترک میان زوجین می‌تواند آثار مخربی داشته باشد.

مشاور خانواده تخصصی با تجربه چندین ساله و با تکیه بر دانش خود می‌تواند در ریشه یابی و تشخیص این طرحواره‌ها نقش مهمی داشته باشد و در حل مسائل و اختلافات میان زوجین و همین طور مشاوره‌های پیش از ازدواج بهترین اقدام را پیش روی مراجعین قرار دهد.

 

مشاوره خانواده تخصصی

طبیعتا به کارگیری آموزه‌های علم روانشناسی در حیطه مسائل خانوادگی می‌تواند تا حد بسیاری در حل مسائل و چالش‌های زندگی زوجین موثر واقع شود. به همین دلیل در رسیدگی به غالب دعاوی خانوادگی دادگاه خانواده با ارجاع زوجین به مشاور خانواده متخصص به دنبال ریشه‌یابی مسائل و حل اختلافات زوجین بر می‌آید که البته لازم است با فرهنگ‌سازی و امکانات بیشتر ارائه خدمات مشاوره خانواده تخصصی بیش از پیش گسترش یاید.

در راستای این هدف مهم، تیم تخصصی مشاورین خانواده ما امکان دسترسی آسان به انواع خدمات تخصصی مشاوره خانواده با حضور کارشناسان مجرب و مشاورین متخصص حوزه خانواده را فراهم آورده است. بدین منظور شما می‌توانید با کارشناسان و مشاورین سایت ما در ارتباط باشید.

رزرو وقت مشاوره

برای رزرو وقت مشاوره خانواده کافی است به بخش رزرواسیون رفته و بر اساس نیاز خود وقت مشاوره دریافت کنید