[dm-modal]

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور: تلاش پزشکی‌قانونی برای بومی‌سازی تجهیزات/کمبود نیروی انسانی داریم

رزرو وقت مشاوره

برای دریافت مشاوره از تیم مرکب از بهترین مشاوران حقوقی، قضایی، ثبتی و روانشناسی کافی است درخواست خود را ثبت کنید

لینک کوتاه مطلب

https://www.moshaverambash.com/?p=7273

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

شاید برای شما کاربردی باشد

درخواست مشاوره

به گزارش سایت«مشاورم باش» به نقل از خبرگزاری ایرنا،رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه کمبود نیروی انسانی داریم گفت: با توجه به تحریم‌های اعمال شده و نوسانات قیمت ارز در سال‌های اخیر تلاش‌های خوبی در سازمان پزشکی قانونی برای بومی‌سازی تجهیزات صورت گرفت که نتیجه آن تولید کیت‌های ژنتیک و دستگاه هموژنایزر در سال گذشته بود.

به گزارش ایرنا از سازمان پزشکی قانونی کشور، عباس مسجدی آرانی روز یکشنبه در جلسه شورای مدیران سازمان و مراسم امضای تفاهم‌نامه با مرکز همکاری های تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری افزود: در جهت تولید دستگاه‌ها و تجهیزات موردنیاز و بومی‌سازی آنها با قدرت حرکت می‌کند و این مسیر را تا رسیدن به خودکفایی ادامه خواهد داد.

وی افزود: مهمترین دستاورد تولید کیت و دستگاه هموژنایزر رسیدن به خودباوری و جرات‌مندی در کارشناسان و متخصصان بود که زمینه را برای برداشتن گام‌های بعدی و ساخت و تولید تجهیزات دیگر فراهم کرده است و این اقدامات تا رسیدن به خودکفایی در زمینه تجهیزات و مواد مصرفی ادامه خواهد یافت.

مسجدی با اشاره به اولویت‌های پزشکی قانونی در سال‌های پیش رو تصریح کرد: پزشکی قانونی سازمانی علمی و خدماتی است و باید در بسیاری از حوزه‌ها از جمله حوزه‌های آموزشی، پزشکی و فنی مطابق با دانش روز دنیا پیش رود.

کمبود نیروی انسانی داریم

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به وجود برخی مشکلات در سازمان، افزود: یکی از مشکلات عمده سازمان کمبود نیروی انسانی به ویژه در بخش‌های فنی و تخصصی و نبود جاذبه‌های لازم برای جذب و نگه‌داشت نیرو است.

وی خاطرنشان کرد: پزشکی قانونی به دلیل شرایط کاری سخت و پرداختی‌های محدود، جاذبه‌های لازم را برای فعالیت پزشکان و کارشناسان ندارد و با وجود تلاش‌هایی که در این حوزه صورت گرفته و رایزنی با مجلس شورای اسلامی، دولت، سازمان اداری و استخدامی و دیگر نهادها هنوز این مشکل برطرف نشده اما تلاش‌ها برای رفع آن ادامه دارد.

مسجدی ادامه داد: کار پزشکی قانونی خاص و دشوار است به ویژه در بخش‌های فنی و تخصصی مانند معاینات، تشریح و آزمایشگاه. به همین دلیل این حق از ناحیه همکاران به گردن ماست که از نظر معیشتی شرایط آنان را ارتقا دهیم که با وجود این کار ساخت، اقلام دریافتی مانند سایر دستگاه ها داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه به دلیل کمبود اعتبارات و تخصیص‌های صورت گرفته متاسفانه در حوزه فناوری ضعف‌هایی در سازمان وجود دارد، اظهار داشت: پیشرفت در حوزه فناوری از دیگر اولویت‌های سازمان است که علاوه بر اینکه از مسائلی مانند جعل جلوگیری می‌کند، زمینه خدمت رسانی سهل‌تر و با احترام به مردم را نیز فراهم می‌کند.

۴۸ درصد فضای فیزیکی در پزشکی قانونی ملکی است 
رییس سازمان پزشکی قانونی کشور، همچنین به کمبود فضای فیزیکی و مشکلات سازمان در حوزه ابنیه اشاره کرد و ادامه داد: از کل فضای فیزیکی در اختیار سازمان تنها ۴۸ درصد ملکی است که از این میزان نیز ۵۰ درصد ساختمان‌ها نیاز به بازسازی و تعمیر دارد.

وی ادامه داد: مراجعان ما افرادی دردمند و آسیب‌دیده هستند که ارائه خدمت مناسب در فضای فیزیکی استاندارد حداقل کاری است که می‌توان در جهت تکریم این عزیزان انجام داد.

به گفته رییس سازمان پزشکی قانونی طی سال‌های اخیر تعدادی از مراکز سازمان از جمله مرکز شرق تهران به دلیل شرایط نامناسب و ناایمن ساختمان آن تعطیل شده‌اند و یا به اماکن استیجاری و امانی انتقال یافته‌اند و بسیاری از مراکز پزشکی قانونی نیز در سراسر کشور به دلیل نامتناسب بودن فضا با حجم مراجعات شرایط قابل قبولی در پذیرش مراجعان ندارند.

مسجدی همچنین با اشاره با اهمیت بانک ژنتیک، به ضرورت‌ها و فواید آن اشاره کرد و گفت: به طور قطع در دنیای امروز نمی‌توان از پیشرفت علم و فناوری در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه‌های آزمایشگاهی عقب ماند که بانک ژنتیک یکی از این بخش‌ها است و تقویت و ارتقای هرچه بیشتر این بانک از اولویت‌های سازمان است.

وی اظهارنظر دقیق در پرونده‌ها، ارتقای کیفیت رسیدگی، کاهش اطاله دادرسی و ارائه خدمات مناسب‌تر به مردم را از دیگر اولویت‌های سازمان عنوان کرد.

شناسایی و تعیین هویت جانباختگان متروپل و حادثه قطار مشهد – یزد 
رییس سازمان پزشکی قانونی کشور همچنین با تسلیت به خانواده‌هایی که در دو حادثه متروپل آبادان و قطار مشهد – یزد عزیزان خود را از دست دادند، اظهار داشت: در این حوادث سازمان با تمام توان و امکانات و به صورت شبانه‌روزی کار شناسایی و تعیین هویت قربانیان را انجام داد تا بلکه مرهمی بر دردهای داغدیدگان این حوادث باشد که در همین راستا از همکاران خود در استان‌های درگیر با این دو حادثه قدردانی می کنم.

پزشکی قانونی جلوتر از سایر دستگاه‌ها در بحث دانش‌بنیان‌هاست
رییس امور عمومی، دفاعی، قضایی و امنیتی سازمان برنامه و بودجه نیز در این مراسم گفت: با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و محدودیت درآمدهای دولت، با مشکلات جدی در بحث منابع مواجه هستیم با این وجود سعی می‌کنیم خلاء‌های موجود در سازمان پزشکی قانونی کشور را با کمک همکاران این سازمان برطرف کنیم.

محمد ملکوتی‌خواه تصریح کرد: به سازمان‌هایی که برای ارائه خدمات خود به واردات و منابع ارزی نیاز دارند، توصیه می‌کنیم که نسبت به تولید تجهیزات موردنیاز خود با استفاده از توان شرکت‌های دانش بنیان و ظرفیت‌های داخلی اقدام و وارادت را کاهش دهند که در این بخش پزشکی قانونی جلوتر از سایر دستگاه‌ها است.

وی با تأکید بر اینکه با توجه به تحریم‌های اعمال شده و محدودیت‌های منابع باید جدی تر به موضوع تأمین نیازها فکر کرد، اظهار داشت: با توجه به شرایط امروز، هزینه‌ها برای تأمین اقلام مورد نیاز و پاسخ‌دهی به مراجعان رو به افزایش است در حالی‌که نمی‌توان درآمد را متناسب با آن ارتقا داد، بنابراین باید به دنبال افزایش توان داخلی و کاهش واردات باشیم.

ملکوتی‌خواه با اشاره به توجه مقام معظم رهبری به دانش بنیان‌ها در شعار سال جاری افزود: سازمان پزشکی قانونی در این زمینه اقداماتی را از سال‌های گذشته آغاز کرده که این تلاش‌ها اخیرا با تولید کیت ژنتیک و دستگاه هموژنایزر به نتیجه رسیده است.

رییس امور عمومی، دفاعی، قضایی و امنیتی سازمان برنامه و بودجه کشور همچنین با بیان اینکه کار پزشکی قانونی سخت بوده و خدمات آن تعطیل‌بردار نیست، خاطرنشان کرد: با توجه به نوع فعالیت‌ها و خدمات این سازمان، نمی‌توان خدمات آن را محدود کرد چرا که با این کار مردم و مراجعان این سازمان آسیب می‌بینند و حقوقشان ضایع می‌شود.

ملکوتی‌خواه با تأکید مجدد به نیاز جامعه به خدمات پزشکی قانونی، برای رفع مشکلات این سازمان با توجه به امکانات موجود قول مساعد داد.

سیروس وطن‌خواه رییس مرکز همکاری های تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری نیز در این مراسم با اشاره به بهره گیری سازمان از تجهیزات با فناوری بالا از آمادگی این مرکز جهت معرفی شرکت‌های دانش بنیان و کمک به رفع نیاز سازمان در این بخش و بومی‌سازی تجهیزات خبر داد.

در این مراسم تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه میان سازمان پزشکی قانونی کشور، مرکز همکاری های تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری و مرکز تحقیقات پزشکی قانونی به امضای روسای این مجموعه‌ها رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *