[dm-modal]

دسترسی ناشنوایان به مترجمان زبان اشاره در دادرسی

رزرو وقت مشاوره

برای دریافت مشاوره از تیم مرکب از بهترین مشاوران حقوقی، قضایی، ثبتی و روانشناسی کافی است درخواست خود را ثبت کنید

لینک کوتاه مطلب

https://www.moshaverambash.com/?p=7510

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

شاید برای شما کاربردی باشد

درخواست مشاوره

به گزارش سایت«مشاورم باش» به نقل از خبرگزاری ایرنا،ناشنوایان با پیگیری مشترک معاونت امور بین الملل قوه قضاییه، ستاد حقوق بشر و معاونت حقوقی قوه قضاییه، می‌توانند با استفاده از مترجمان رسمی زبان اشاره، برای احقاق حق در دادرسی مشارکت کنند.

به گزارش ایرنا از معاونت امور بین الملل قوه قضاییه و ستاد حقوق بشر، برای اولین بار در ایران، ناشنوایان می‌توانند با استفاده از مترجمان رسمی زبان اشاره برای احقاق حق، در نظام دادرسی مشارکت کنند.

بر اساس این گزارش، تاکنون ناشنوایان با استفاده از «کارشناس خبره» در همه مراحل اداری و دادرسی مشارکت می‌کردند. در این راستا، در ۱۰ تیر ۱۴۰۱ آزمون کتبی جذب مترجمان زبان اشاره در دانشگاه بین الملل فرشتگان دانشگاه آزاد برگزار شد؛ همچنین آزمون تشریحی (شفاهی) از یک مرداد سال جاری شروع خواهد شد.

برگزاری این آزمون با مساعدت و پشتوانه همه تشکل‌های مدنی، متخصص و فعال در حوزه ناشنوایان و  تلاش های مرکز نظارت بر امور مترجمان رسمی معاونت حقوقی قوه قضاییه و کمک و پیگیری معاونت امور بین الملل قوه قضاییه در اجرای تعهدات ناشی از کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت که یک کنوانسیون حقوق بشری است، انجام شده است.

با کسب مجوز از سوی رئیس قوه قضاییه، برگزاری آزمون بر عهده یک مرکز دانشگاهی و علمی تخصصی ویژه ناشنوایان و با نظارت قوه قضاییه گذاشته شده است. مترجمان رسمی زبان اشاره برای فعالیت دارای مجوز رسمی بوده و مورد اعتماد نظام قضایی خواهند بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *